Kanādas zeltgalvīte - kā to izmantot lietderīgi?
Šobrīd daudzi uztraucas par to, ka zeltslotiņa jeb Kanādas zeltgalvīte (Solidago canadensis) ir invazīvs augs, un Latvijā nevajadzētu ļaut tam izplatīties. Ieteikums ir plūkt ziedus pēc iespējas vairāk un likt tos vāzē vai vienkārši iznīcināt, lai tie nenobriedinātu sēklas. Bet vai esi dzirdējusi par zeltslotiņas dziednieciskajām īpašībām?
* Zeltslotiņas sastāvā ir 7 reizes vairāk antioksidantu kā zaļajā tējā! Kā zināms, tieši antioksidanti pasargā organismu no brīvajiem radikāļiem, kuri savukārt rada hroniskas slimības.
* Amerikā jau izsenis svaiga zeltslotiņa tikusi lietota kompresēs, lai dziedētu ādas bojājumus – nobrāzumus, pušumus, apdegumus. Tā var noderēt arī zobu sāpju gadījumā.
* Zeltslotiņas izvilkumu eļļā lieto iekaisumu un sāpju mazināšanai. Šādu eļļu var izmatot gan ārstniecisku ziežu, gan krēmu pagatavošanai, kurus lieto pēc traumām un sastiepumiem, kā arī artrīta gadījumā.
* Zeltslotiņai piemīt urīndzenošas īpašības, un tā darbojas kā pretinfekcijas līdzeklis. To var lietot nieru un urīnpūšļa veselības uzlabošanai.
* Zeltslotiņas tēja noderēs tad, ja būsi saķērusi kādu vīrusu ar klepu. Šis augs palīdz sašķidrināt krēpas un darbojas kā toksīnu izvadītājs.
* Zeltslotiņa var noderēt sezonālo alerģiju gadījumā, jo šim augam piemīt savelkoša un sausinoša iedarbība – tas mazina iesnas, atvieglo simptomus, kad asaro acis un gribās visu laiku šķaudīt.
* Zeltslotiņa labvēlīgi iedarbojas un gremošanas traktu, un to var lietot arī caurejas apturēšanai – tā iedarbojas savelkoši un mazina iekaisumu.
Tējas pagatavošanai ēdamkaroti kaltētas drogas aplej ar glāzi karsta ūdens un ļauj ievilkties 15 minūtes. Tad nokāš un izdzer. Ja tēja liekas pārāk rūgta, var pievienot medu. Rūgtuma mazināšanai var pievienot kādu citu drogu, piemēram piparmētras.
Šo tēju nav ieteicams lietot grūtniecības laikā.
Aromterapeite un augu pazinēja Inga Nemše
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.