Par maskām, degunu un sejas ādu
KAS NOTIEK, JA ILGSTOŠI JĀVALKĀ SEJAS MASKA? Zem maskas visdrīzāk paaugstinās gaisa temperatūra, kas savukārt samazina gaisa spēju deguna ejās ievadīt pietiekami daudz mitruma. Tā rezultātā deguna gļotāda kļūst pārāk sausa, un cilvēkam rodas diskomforts. It īpaši tas attiecas uz gadījumiem, kad tiek valkāts respirators. Kā liecina Ķīnā un Indijā veiktie pētījumi, ilgstošas masku valkāšanas rezultātā mēdz rasties virkne nepatīkamu parādību, piemēram, sāpes degunā, sajūta, ka deguns ir ciet vai izkaltis, karstuma sajūta degunā, kā arī deguna gļotādas tūska.
Dēļ gumiju likšanas aiz ausīm var veidoties ādas noberzumi vai sāpes. Var parādīties sausums mutē vai halitoze (slikta elpa). Ja cilvēkam jau iepriekš ir bijušas ādas problēmas – akne, rozācija vai seborejiskais dermatīts, tad sejas maskas valkāšana to var pastiprināt vēl vairāk. Ja ilgstoši tiek nēsāta no polipropilēna izgatavota maska, tad no tās izdalās formaldehīds (medicīniskās maskas dezinfekcijas nolūkos mēdz ar šo līdzekli apstrādāt), un uz sejas ādas var parādīties izsitumi – alerģiskais dermatīts vai pat čūlas. Šobrīd ir radies pat jauns termins MASKNE (maska + akne).
KO IESĀKT? Ja vien neesi mediķis, kam pienākums liek valkāt konkrēta modeļa masku vai respiratoru, izvēlies masku, kas izgatavota no pēc iespējas dabīgāka materiāla, piemēram, lina vai kokvilnas. Galvenais, lai maska nav pārmērīgi cieša un neberž sejas ādu. Ja gumijas rada nepatīkamas sajūtas, ir iespēja pieiet radoši – nevis liec gumijas aiz ausīm, bet tās piestiprini ar matu sprādzēm vai aizsien aiz galvas ar lakatiņa palīdzību.
Lai MITRINĀTU DEGUNA GĻOTĀDU, iekšķīgi lieto pēc iespējas vairāk šķidruma. Deguna ejas vari regulāri mitrināt, iesmidzinot kādu spreju. Aptiekā ir nopērkams jūras ūdens spreja veidā, bet pilnīgi noteikti šim nolūkam var derēt arī kāds no augu hidrolātiem. Deguna gļotāda tik ātri neizkaltīs, ja to regulāri iesmērēsi ar kādu dabīgu higiēniski profilaktisku līdzekli, kas satur augu sveķus vai propolisu. Tādi ir nopērkami gan aptiekā, gan pie mazajiem ražotājiem.
PARŪPĒJIES arī PAR SEJAS ĀDAS KOPŠANU! Ja visa diena jāpavada maskā, tad nevajag sejas ādu apgrūtināt ar tonālā krēma un citu izskaistinošu līdzekļu lietošanu. Izvēlies pēc iespējas dabīgāku sejas krēmu, kas ādu baro un mitrina. Ja āda zem maskas svīst, regulāri to notīri ar kādu augu hidrolātu (ziedūdeni) – tas labi notīra netīrumus un momentā sabalansē ādas pH līmeni. Pie viena hidrolātā esošās auga mikrodaļiņas iedarbojas dziednieciski uz dažādām ādas mikrotraumām. Ja sejas āda jau kļuvusi problemātiska, būs vajadzīgs kāds nopietnāks dziedniecisks krēms, kas satur cinka oksīdu vai bisabololu.
Aromterapeite Inga Nemše
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.