Kanādas zeltgalvīte - kā to izmantot lietderīgi?
Šobrīd daudzi uztraucas par to, ka zeltslotiņa jeb Kanādas zeltgalvīte (Solidago canadensis) ir invazīvs augs, un Latvijā nevajadzētu ļaut tam izplatīties. Ieteikums ir plūkt ziedus pēc iespējas vairāk un likt tos vāzē vai vienkārši iznīcināt, lai tie nenobriedinātu sēklas. Bet vai esi dzirdējusi par zeltslotiņas dziednieciskajām īpašībām?
* Zeltslotiņas sastāvā ir 7 reizes vairāk antioksidantu kā zaļajā tējā! Kā zināms, tieši antioksidanti pasargā organismu no brīvajiem radikāļiem, kuri savukārt rada hroniskas slimības.
* Amerikā jau izsenis svaiga zeltslotiņa tikusi lietota kompresēs, lai dziedētu ādas bojājumus – nobrāzumus, pušumus, apdegumus. Tā var noderēt arī zobu sāpju gadījumā.
* Zeltslotiņas izvilkumu eļļā lieto iekaisumu un sāpju mazināšanai. Šādu eļļu var izmatot gan ārstniecisku ziežu, gan krēmu pagatavošanai, kurus lieto pēc traumām un sastiepumiem, kā arī artrīta gadījumā.
* Zeltslotiņai piemīt urīndzenošas īpašības, un tā darbojas kā pretinfekcijas līdzeklis. To var lietot nieru un urīnpūšļa veselības uzlabošanai.
* Zeltslotiņas tēja noderēs tad, ja būsi saķērusi kādu vīrusu ar klepu. Šis augs palīdz sašķidrināt krēpas un darbojas kā toksīnu izvadītājs.
* Zeltslotiņa var noderēt sezonālo alerģiju gadījumā, jo šim augam piemīt savelkoša un sausinoša iedarbība – tas mazina iesnas, atvieglo simptomus, kad asaro acis un gribās visu laiku šķaudīt.
* Zeltslotiņa labvēlīgi iedarbojas un gremošanas traktu, un to var lietot arī caurejas apturēšanai – tā iedarbojas savelkoši un mazina iekaisumu.
Tējas pagatavošanai ēdamkaroti kaltētas drogas aplej ar glāzi karsta ūdens un ļauj ievilkties 15 minūtes. Tad nokāš un izdzer. Ja tēja liekas pārāk rūgta, var pievienot medu. Rūgtuma mazināšanai var pievienot kādu citu drogu, piemēram piparmētras.
Šo tēju nav ieteicams lietot grūtniecības laikā.
Aromterapeite un augu pazinēja Inga Nemše
Par maskām, degunu un sejas ādu
KAS NOTIEK, JA ILGSTOŠI JĀVALKĀ SEJAS MASKA? Zem maskas visdrīzāk paaugstinās gaisa temperatūra, kas savukārt samazina gaisa spēju deguna ejās ievadīt pietiekami daudz mitruma. Tā rezultātā deguna gļotāda kļūst pārāk sausa, un cilvēkam rodas diskomforts. It īpaši tas attiecas uz gadījumiem, kad tiek valkāts respirators. Kā liecina Ķīnā un Indijā veiktie pētījumi, ilgstošas masku valkāšanas rezultātā mēdz rasties virkne nepatīkamu parādību, piemēram, sāpes degunā, sajūta, ka deguns ir ciet vai izkaltis, karstuma sajūta degunā, kā arī deguna gļotādas tūska.
Dēļ gumiju likšanas aiz ausīm var veidoties ādas noberzumi vai sāpes. Var parādīties sausums mutē vai halitoze (slikta elpa). Ja cilvēkam jau iepriekš ir bijušas ādas problēmas – akne, rozācija vai seborejiskais dermatīts, tad sejas maskas valkāšana to var pastiprināt vēl vairāk. Ja ilgstoši tiek nēsāta no polipropilēna izgatavota maska, tad no tās izdalās formaldehīds (medicīniskās maskas dezinfekcijas nolūkos mēdz ar šo līdzekli apstrādāt), un uz sejas ādas var parādīties izsitumi – alerģiskais dermatīts vai pat čūlas. Šobrīd ir radies pat jauns termins MASKNE (maska + akne).
KO IESĀKT? Ja vien neesi mediķis, kam pienākums liek valkāt konkrēta modeļa masku vai respiratoru, izvēlies masku, kas izgatavota no pēc iespējas dabīgāka materiāla, piemēram, lina vai kokvilnas. Galvenais, lai maska nav pārmērīgi cieša un neberž sejas ādu. Ja gumijas rada nepatīkamas sajūtas, ir iespēja pieiet radoši – nevis liec gumijas aiz ausīm, bet tās piestiprini ar matu sprādzēm vai aizsien aiz galvas ar lakatiņa palīdzību.
Lai MITRINĀTU DEGUNA GĻOTĀDU, iekšķīgi lieto pēc iespējas vairāk šķidruma. Deguna ejas vari regulāri mitrināt, iesmidzinot kādu spreju. Aptiekā ir nopērkams jūras ūdens spreja veidā, bet pilnīgi noteikti šim nolūkam var derēt arī kāds no augu hidrolātiem. Deguna gļotāda tik ātri neizkaltīs, ja to regulāri iesmērēsi ar kādu dabīgu higiēniski profilaktisku līdzekli, kas satur augu sveķus vai propolisu. Tādi ir nopērkami gan aptiekā, gan pie mazajiem ražotājiem.
PARŪPĒJIES arī PAR SEJAS ĀDAS KOPŠANU! Ja visa diena jāpavada maskā, tad nevajag sejas ādu apgrūtināt ar tonālā krēma un citu izskaistinošu līdzekļu lietošanu. Izvēlies pēc iespējas dabīgāku sejas krēmu, kas ādu baro un mitrina. Ja āda zem maskas svīst, regulāri to notīri ar kādu augu hidrolātu (ziedūdeni) – tas labi notīra netīrumus un momentā sabalansē ādas pH līmeni. Pie viena hidrolātā esošās auga mikrodaļiņas iedarbojas dziednieciski uz dažādām ādas mikrotraumām. Ja sejas āda jau kļuvusi problemātiska, būs vajadzīgs kāds nopietnāks dziedniecisks krēms, kas satur cinka oksīdu vai bisabololu.
Aromterapeite Inga Nemše
Dusmu menedžments ar ēterisko eļļu palīdzību
Daudzi no mums šobrīd ir paguruši no nemitīgajiem ierobežojumiem un pārmaiņām, un nemaz nevajag daudz, lai uzliesmotu dusmas. Niknums, vēlme kādu vainot, aizkaitinājums, naidīgums – tās ir dusmu dažādās izpausmes. Tomēr, pat ja nav iespējas ietekmēt ekonomisko un politisko situāciju, tu pilnīgi noteikti vari kontrolēt savu emocionālo reakciju uz dažādiem notikumiem, talkā ņemot ēteriskās eļļas.
Dorné Marting foto no Unsplash
Saskaņā ar Senās Ķīnas dziedniecības sistēmu, dusmas ir saistītas ar vāju aknu darbību. Pavājinoties aknu darbībai, tās vairs nespēj efektīvi izfiltrēt atkritumvielas, kuras nonāk organismā, un sāk uzkrāties toksīni. Tas savukārt rosina niknuma, aizkaitinājuma un dusmu izpausmes. Piesārņotas aknas var būt arī greizsirdības vai depresijas iemesls.
Normālas organisma darbības gadījumā attīrīšanās procesi notiek regulāri: toksīni no šūnām caur asinsrites sistēmu tiek aizvadīti līdz aknām, pēc tam tie nonāk žultsvadā un tiek novadīti uz zarnām izvadīšanai no organisma. Ja šī plūsma notiek pareizā virzienā, organisms tiek attīrīts. Ja rodas kādi šķēršļi, piemēram, “aizsērējis” žultsvads, tad organisms attīrīties nespēj, un toksīni turpina cirkulēt organismā. Šajā gadījumā barības vielas šūnām netiek pievadītas pietiekamā daudzumā, un šūnas kļūst dusmīgas.
Lai atbrīvotu aknās uzkrājušās dusmas, ieteicams iesmaržot šādas ēteriskās eļļas:
LAVANDU (Lavandula angustifolia), kura iedarbosies nomierinoši, mazinot spriedzi un stresu, kā arī palīdzēs bezmiega gadījumā.
ILANG-ILANG (Cananga odorata), lai nomierinātu prātu un nervu sistēmu. Šī ēteriskā eļļa darbojas kā antidepresants, mazina nemieru un spriedzes izraisītas galvassāpes, harmonizē sirds un plaušu darbību. Šo ēterisko eļļu jālieto ļoti mazās devās, lai nerastos apdullinošs efekts.
PERU BALZAMU (Myroxylon balsamum), kurš mazina stresu un palīdz bezmiega gadījumā. Šī ēteriskā eļļa dziedē arī elpceļu slimības un palīdz “atlaist” bērnības traumas.
PALMAROZI (Cymbopogon martinii), lai sabalansētu centrālo nervu sistēmu un nomierinātu prātu.
VĀCU KUMELĪTI (Matricaria recutita), lai mazinātu stresu un spriedzi, kā arī veicinātu veselīgu miegu.
ROMIEŠU KUMELĪTI (Anthemis nobilis), lai mazinātu nervu spriedzi un dažādus stresa izraisītus simptomus. Šī ēteriskā eļļa noder arī dažādu vēdera vīrusu gadījumā (dažus pilienus var pievienot masāžas eļļai, ko uzsmērē uz ādas vēdera rajonā).
Pāris pilienu minēto ēterisko eļļu uzpilina uz salvetes vai īpaša keramikas ‘aromakmens’ un iesmaržo vairākas reizes dienā vai nepieciešamības gadījumā. Lai pagatavotu masāžas eļļu ar vienu vai vairākām minētajām ēteriskajām eļļām, ņem ēdamkaroti dabīgas augu eļļas un tajā iepilina 1 – 5 pilienus ēteriskās eļļas. Ēteriskās eļļas var iepilināt arī difūzerā vai aromalampā, vienīgi būtu jāatcerās, ka to nevajag darbināt ilgāk par 20 minūtēm vienā piegājienā.
Kādas ēteriskās eļļas lietot, lai izvairītos no koronavīrusa?
Francijas
farmācijas doktore un aromatoloģe Aude Maillard saka, ka šobrīd vēl nav
pētījumu par ēterisko eļļu iedarbību tieši uz koronavīrusu, bet augu valsts
līdzekļus, tai skaitā ēteriskās eļļas var ļoti labi izmantot profilakses
nolūkos.
Ir zināms, ka šis vīruss ir tā saucamais ribonukleīnskābes (RNS) vīruss, kas darbojas līdzīgi gripas vīrusam. Šajā gadījumā ir svarīgi stiprināt imunitāti, stimulējot leikocītu un imūno šūnu - makrofāgu darbību.
Šim nolūkam labi der
LAURA (Laurus nobilis) ĒTERISKĀ EĻĻA
TĒJAS KOKA (Melaleuca alternifolia) ĒTERISKĀ EĻĻA
TIMIĀNA (Thymus vulgaris CT linalol) ĒTERISKĀ EĻĻA
KOPAIVAS BALZAMA (Copaiba offcinalis) ĒTERISKĀ EĻĻA
CITRONZĀLES (Cymbopogon) ĒTERISKĀ EĻĻA
RAVINTSARAS (Cinnamomum camphora) ĒTERISKĀ EĻĻA
EIKALIPTA (Eucalyptus radiata) ĒTERISKĀ EĻĻA
LAVANDAS (Lavandula angustifolia) ĒTERISKĀ EĻĻA
SARO (Cinnamosma fragrans) ĒTERISKĀ EĻĻA.
KĀ TĀS LIETOT? Visefektīvāk ēteriskās eļļas iedarbojas caur elpceļiem. Mājās vai birojā kādu no minētajām ēteriskajām eļļām vai to maisījumu vari pilināt elektriskajā difūzerā, aromalampā (tos darbini 10 minūtes ik pa 2 stundām) vai uz ‘aromakmens’, lai aromatizētu visu telpu. Ja daudz jāstaigā publiskās vietās, vari lietot kaklā karināmu aromkulonu vai ik pa laikam iesmaržot ēteriskās eļļas no mini-inhalatora.
Jā nākas doties ceļojumā un jālido ar lidmašīnu, ASV ārste Michelle Sands iesaka uzsmidzināt kādu no ēteriskajām eļļām ventilācijai virs tavas sēdvietas un noregulēt to tā, lai gaiss plūstu nevis uz tavas sejas, bet gan nedaudz pirms tās (lai noliekot rokas klēpī, uz tām plūstu ventilācijas gaiss).
Protams, ir
svarīgi rūpēties par savu organismu kopumā, ievērojot veselīgu dzīvesveidu.
Imunitāte sākas tavā zarnu traktā, tāpēc rūpējies, lai uzturs būtu
sabalansēts. Ieteicams izvairīties no saldiem un trekniem produktiem, alkohola
un mazāk lietot piena produktus. Vēlams vairāk lietot tādus produktus, kas
satur daudz antioksidantu (svaigus dārzeņus, augļus) un palīdz aknu darbībai. Protams,
pietiekamā daudzumā jālieto ūdens, īpaši dodoties ceļojumā, un labi jāizguļās.
Avoti:
Par ēterisko eļļu kvalitāti
Arvien biežāk dzirdu cilvēkus runājam par īpašām “terapeitiskas kvalitātes” ēteriskajām eļļām. Vai tiešām Latvijā parādījies kas īpašs? Noskaidrojot vairāk, izrādās, ka šīs ēteriskās eļļas ražo un pārdod pāris lielas ASV kompānijas, izmantojot daudzlīmeņu mārketingu un viltīgu saukli par ēterisko eļļu “terapeitisko kvalitāti” (therapeutic grade essential oils). ASV gan nav nevienas organizācijas, kas oficiāli varētu piešķirt šādu titulu.
JEBKURAI DABĪGAI ĒTERISKAJAI EĻĻAI PIEMĪT TERAPEITISKAS ĪPAŠĪBAS, ja vien tā ir iegūta atbilstoši kvalitātes prasībām un nav atšķaidīta ar kādu sintētisku līdzekli. Tātad, jebkura dabīga ēteriskā eļļa ir ar “terapeitisku kvalitāti”.
Neapšaubu ASV daudzlīmeņu
mārketinga (MLM) firmu produktu kvalitāti, tomēr skaidrības labad gribu teikt,
ka šobrīd kvalitatīvas ēteriskās eļļas iespējams iegādāties arī no citiem
ražotājiem. Latvijā ir vairāki specializēti dabīgo izejvielu veikali, kas tirgo
arī ēteriskās eļļas. Protams, katra paša ziņā ir izvēlēties, kur un no kāda
piegādātāja ēterisko eļļu pirkt. Vienīgi nevajadzētu aizmirst, ka par
mārketingu vienmēr ir jāmaksā.
Mana aromterapeites pieredze liecina, ka maza ražotāja ēteriskā eļļa mēdz būt spēcīgāka un iedarbīgāka nekā tāda, kas pildīta košā pudelītē ar liela zīmola vārdu. Mazajās ražotnēs augi tiek ievākti savvaļā vai arī kultivēti, izmantojot roku darbu. Mazie ražotāji augus vāc ar rokām, un arī ēterisko eļļu destilācijas process ir kas īpašs. Līdz ar augu vācēja un destilētāja ciešu līdzdalību ēteriskās eļļas ieguves procesā, tā iegūst augstākas vibrācijas un spēcīgāku dziedniecisko potenciālu.
Kopumā ar ēteriskajām eļļām ir gluži tāpat kā ar vīniem – katrs var izvēlēties sev tīkamāko zīmolu un maksāt par to atbilstošu cenu. Vienīgi, atšķirībā no vīna, ēterisko eļļu nav ieteicams lietot iekšķīgi.Par ēterisko eļļu iekšķīgu lietošanu
VAI ĒTERISKĀS EĻĻAS DRĪKST LIETOT IEKŠĶĪGI?
Par šo tēmu pašlaik starptautiskās aromterapijas konferencēs norisinās karstas diskusijas, un pat franču aromterapijas skolas piekritēji ēterisko eļļu iekšķīgu lietošanu rekomendē vien īpašos gadījumos (saskaņā ar šīs aromterapijas skolas tradīcijām, dažādu ēterisko eļļu maisījumi savulaik iekšķīgi tika lietoti diezgan daudz).
Šobrīd
visā pasaulē tiek pievērsta ļoti liela uzmanība ēterisko eļļu lietošanas
drošības aspektiem. Latvijā par to vēl pārāk nerunā, bet ASV Atlantas
Aromterapijas institūts (Atlantic Institute of Aromatherapy, ASV) jau pirms
vairākiem gadiem ir izveidojis datu bāzi, kurā cilvēki brīvprātīgi var
reģistrēt gadījumus, kad ēterisko eļļu nepareizas lietošanas rezultātā ir
guvuši ādas vai gļotādas apdegumus, tiem sākušās smagas alerģijas vai izveidojies
pastiprināts jutīgums pret kādu vai visām ēteriskajām eļļām (un tas nozīmē, ka
cilvēks konkrētu ēterisko eļļu vai pat jebkādas ēteriskās eļļas vairs nedrīkst
lietot vispār).
Foto: silviarita no Pixabay
Smērējot ēteriskās eļļas uz ādas tīrā veidā vai pievienojot tās dzērieniem, cilvēki mēdz nonākt slimnīcā. Kādam iestājas anafilaktiskais šoks, sākas krampji, kuņģa, aknu vai nieru problēmas, tiek neatgriezeniski bojāti dažādi iekšējie orgāni utt. Šeit aprakstīti konkrēti gadījumi, kas reģistrēti ASV (angļu valodā):
https://atlanticinstitute.com/2014-top-10-worst-injuries-part-1/
https://atlanticinstitute.com/2014-pt2-top-ten-worst-adverse-effects/
Diemžēl šādu gadījumu ir arvien vairāk, jo daudzi cilvēki mēdz ēteriskās eļļas lietot pārāk intensīvi vai pārāk lielās devās. Runājot par ēterisko eļļu lietošanu, būtu jāievēro princips “mazāk nozīmē vairāk”. Tas nozīmē, ka ēteriskās eļļas vislabāk ir vienkārši iesmaržot, izmantojot aromkulonu, ‘aromakmeni’ vai difuzoru saprātīgos apmēros (nevis katru dienu 24 h režīmā). Ja tās tiek smērētas uz ādas, tad tikai atšķaidītā veidā, vispirms iepilinot dažus pilienus ēteriskās eļļas dabīgā augu eļļā.
Pilnīgi noteikti BEZ PIEREDZĒJUŠA AROMTERAPEITA KONSULTĀCIJAS ĒTERISKĀS EĻĻAS LIETOT IEKŠĶĪGI NEVAJAG! To vispār var darīt vienīgi ekstrēmos gadījumos (ēterisko eļļu atbilstošās proporcijās atšķaidot augu eļļā un maisījumu pēc tam iepilinot īpašās kapsulās), pie tam lietošanas kursam nevajadzētu būt ilgākam par divām nedēļām. Tomēr arī šādos gadījumos mēdz būt alerģiskas reakcijas.
ĒTERISKĀS EĻĻAS
NAV UZTURA BAGĀTINĀTĀJI! Noteikti nevajag ēterisko eļļu pilināt ūdens glāzē, jo
tā ūdenī nešķīst un var radīt gļotādas kairinājumu vai apdegumu. Pat ja
ēteriskā eļļa nokļūst līdz kuņģim, tur to ātri iznīcina kuņģa skābe. Otrs
variants – ja cilvēka gremošanas sistēma darbojas vāji, tiek sagrauta kuņģa
mikroflora un cilvēks pēc tam jūtas vēl sliktāk.
ĒTERISKĀS EĻĻAS IR ĻOTI SPĒCĪGAS UN KONCENTRĒTAS AUGU ESENCES: 1 ēteriskās eļļas piliens ir līdzvērtīgs aptuveni spainim attiecīgā auga drogas! Jūs taču neiedomātos vienā piegājienā iekšķīgi izlietot spaini piparmētras vai kumelīšu drogu?
Starp citu, arī vannas ūdenī ēteriskā eļļa neizšķīst un var radīt ādas apdegumus.
Jāatceras arī tas, ka ēteriskās eļļas var nevēlami mijiedarboties ar zālēm, kuras tiek lietotas. Ir gadījumi, kad ēterisko eļļu lietošana vispār nav vēlama. Zīdaiņiem un maziem bērniem, grūtniecēm un māmiņām, kas mazuļus baro ar krūti, ir piemērotas vien dažas ēteriskās eļļas. Šādos gadījumos vispār labāk būtu lietot augu hidrolātus vai zāļu tējas.
Vēl viens aspekts, par ko mums visiem jādomā, ir resursu pieejamība un ilgtspējība. Ir tādi augi (un attiecīgi no tiem iegūtās ēteriskās eļļas), kuri jau kļuvuši par retumu dēļ pārāk intensīvas izmantošanas. Līdz ar to parādās daudz viltojumu. Kā atšķirt īstu ēterisko eļļu no viltojuma un kur iegādāties kvalitatīvas ēteriskās eļļas, par to nākamreiz.
Ēterisko eļļu efektivitāte cīņā ar slimībām
Kādēļ ĒTERISKĀS EĻĻAS ir tik EFEKTĪVAS CĪŅĀ AR SLIMĪBĀM, ar kurām
antibiotikas vairs netiek galā? Viens no “Ēterisko eļļu un aromterapijas
samita” lektoriem ķīmijas zinātņu doktors Kurts Šnaubelts (Kurt
Schnaubelt) skaidro, ka ēteriskā eļļa, kaut arī iegūta no viena un tā
paša auga, katru reizi būs atšķirīga. Aktīvo vielu kombinācija
ēteriskajā eļļā katrā destilācijas reizē būs citāda, pat ja augs ticis
ievākts vienā un tajā pašā vietā. Nonākot kontaktā ar cilvēka organisma slimajiem vai bojātajiem audiem, ēteriskā eļļa iedarbosies ārstnieciski, bet katru reizi citā veidā.
Foto: Monofocus no Pixabay
Savukārt antibiotikas ir veidotas tā, lai iedarbotos uz vienu konkrētu posmu baktēriju vairošanās procesā. Ja baktērijām izdodas atrast kādu “apkārtceļu”, tad antibiotikas vairs nedarbojas. Izveidojas tā saucamā antibiotiku rezistence, kad mikroorganismi, kas izraisīja infekciju, kļūst nejūtīgi pret iepriekš izmantotajām antibiotikām. Baktērijas, kas ir pielāgojušās antibiotikām, izdzīvo un turpina vairoties. Šādos gadījumos talkā var nākt ēteriskās eļļas. K.Šnaubelts kā izcilu piemēru min Itālijas salmenes ēterisko eļļu, ar kuras palīdzību var sadziedēt nedzīstošas brūces, ar kurām tradicionālā medicīna vairs galā netiek.
Itālijas salmenes (Immortelle) ēteriskā eļļa
Itālijas salmenes ēteriskā eļļa gan aromterapijas, gan kosmetoloģijas pasaulē tiek vērtēta ļoti augstu.
2018.gada maijā devāmies ceļojumā uz Horvātiju, lai klātienē iepazītos ar ēterisko eļļu ražotājiem. Šajā reizē izdevās satikt un iepazīt BIO kvalitātes Itālijas salmenes ēteriskās eļļas ražotājus. Šeit neliels apraksts par to, kā tas notiek.
Itālijas salmenes lauki Adrijas jūras piekrastē sagaida ar saulaini
saldu aromātu, kas ļoti līdzīgs ēteriskajai eļļai, kura tiek destilēta
no šī auga.
Lai taptu ēteriskā eļļa, tiek ieguldīts milzīgs darbs. Vispirms
jāiegūst šo augu pietiekamā daudzumā, un tas nebūt nav tik viegli. Lai
gan Horvātijas dienvidu daļā salmene aug savvaļā, destilācijas procesa
uzsākšanai ar to ir par maz. Tādēļ ģimenes uzņēmuma Ceratonia Ltd.
saimnieki šo augu pavairo paši, pavasarī no sēklām
izaudzējot salmenes stādiņus, kuri pēc tam tiek iestādīti kādā no
laukiem. Šis augs labi aug akmeņainā pasausā augsnē, un tam vajag daudz
saules. Visas sezonas garumā jārūpējas, lai nezāles to nenomāktu - lauki
regulāri jāravē un jāuzirdina. To šeit dara ar rokām vai ar nelielu
kultivatoru, jo terašveidīgajos kalnu lauciņos ar lielu tehniku iebraukt
nav iespējams.
Jāpiebilst, ka šobrīd saimnieki apstrādā laukus 5 hektāru platībā un ievāc arī savvaļā augošo salmeni. Augu novākšana, kad tie ir uzziedējuši, ir roku darbs. Katram ceram rūpīgi tiek nogrieztas ziedošās galotnītes apmēram 10 cm garumā. Savāktie augi pēc tam tiek vesti uz destilācijas vietu, ko šoreiz apskatīt neizdevās, jo tā atrodas apmēram 120 km attālumā no augu ieguves vietas un šobrīd vēl netiek darbināta. Saules šeit tiešām ir daudz, un tā ir tik spēcīga, ka ap 10 no rīta, staigājot pa kalnainajiem laukiem, mums tek sviedri. Tiem, kas visu dienu pavada šeit strādājot uz lauka, jābūt gana izturīgiem....Tāds, lūk, ir Itālijas salmenes ēteriskās eļļas ieguves process!
Itālijas salmenes ĒTERISKĀ EĻĻA skaitās viena no pasaulē vērtīgākajām eļļām ādas kopšanai. Tā tiek izmantota sejas un
ķermeņa krēmos un ķermeņa eļļās kā atjaunojošs un ādu aizsargājošs
līdzeklis ar spēcīgām pretiekaisuma īpašībām.
Aromterapijā šī ēteriskā eļļa tiek izmantota, lai palīdzētu palikt
iezemētam dzīves realitātē un tikt pāri aizvainojumam. Itālijas salmene
palīdz aizdzīt skumjas un pieņemt tagadni ar pārliecību un mieru.
Ēteriskās eļļas ražošanas procesā kā blakusprodukts tiek iegūts HIDROLĀTS, ko mēdz dēvēt arī par ziedūdeni. Hidrolāts satur ēterisko eļļu nelielās devās, kā arī vērtīgas
miecvielas un minerālvielas (mikroelementus). Hidrolāta iedarbība nav identiska
ēteriskās eļļas iedarbībai, jo hidrolāts satur ūdenī šķīstošus elementus, kuri
nav attiecīgā auga ēteriskajā eļļā. Horvātijas salmenes hidrolāts ir īpaši aromātisks un, protams, arī dziedniecisks!
Salmenes hidrolāts darbojas kā pretiekaisumu
līdzeklis, mazina ādas apsārtumu, ir īpaši piemērots jutīgai, kuperozai, kā arī
problemātiskai ādai (alerģijas, ekzēmas, psoriāzes, aknes gadījumā). Tas
veicina šūnu atjaunošanos, tādēļ to ir labi lietot vasarā sauļošanās un
pēcsauļošanās līdzekļos vai ādas apsmidzināšanai pēc
sauļošanās.
Šis hidrolāts labi palīdz ārējo un iekšējo asinsizplūdumu (hematomu) gadījumā: pēc traumām, operācijām, zobu raušanas, lūzumu un sastiepumu gadījumos, tas aktivizē limfātisko un asinsrites sistēmu. Ar hidrolātu var skalot muti vai likt kompreses. Šo hidrolātu var lietot iekšķīgi arī organisma harmonizēšanai pēc operācijām (lieto 1 ēdamkaroti hidrolāta uz 1 litru ūdens; izdzer dienas laikā).
Visbeidzot Itālijas salmenes hidrolātu ir labi lietot kā toniku sejas ādas attīrīšanai un pH līmeņa sabalansēšanai. Izmēģini - Tavai sejas ādai tas patiks!
Ja gadījies saaukstēties, kā palīdz aromterapija
Saaukstējoties var veseļoties ar maigiem līdzekļiem. Viens no tiem – ēteriskās eļļas. Kā tās palīdz elpceļu saslimšanu gadījumā un, lai stiprinātu imunitāti, stāsta aromterapeite Inga Nemše.
Dažādu elpceļu saslimšanu gadījumā labi palīdzēs eikalipta, tējas koka un dažādu skuju koku ēterisko eļļu inhalācijas (5 līdz 12 pilieni uz 2 litriem karsta ūdens). Šīs ēteriskās eļļas var lietot atsevišķi vai maisījumā, bet jābūt uzmanīgiem, jo izgarojošās ēteriskās vielas kopā ar karstu tvaiku iedarbojas spēcīgāk, nekā tā saucamajās “aukstajās inhalācijās”. Minētās ēteriskās eļļas var pilināt aromalampā, lai aromatizētu gaisu telpā. Vienlaikus tiek panākts arī dezinficējošs efekts. Vīrusu laikā profilakses nolūkos ieteicams nēsāt kaklā pakārtu aromakulonu, kurā iepilināta kāda ēteriskā eļļa. Elpceļu slimību gadījumā labi palīdz arī anīsa, kadžeputa, vīraka, sandalkoka, rozmarīna, timiāna, raudenes un salvijas ēteriskās eļļas.
Tvaika inhalācijām sekojošas kontrindikācijas:
- paaugstināta temperatūra
- angīna
- elpošanas mazspēja
- sirds mazspēja
- nosliece uz deguna asiņošanu
- plaušu slimības.
Nedrīkst veikt tvaika inhalācijas bērniem līdz 1 gada vecumam. Šādos gadījumos labāk veikt tā saucamās aukstās inhalācijas, piemēram, ēteriskās eļļas pilienu var uzpilināt uz salvetes un tad ieelpot tās smaržu.
Vienu stundu pēc tvaika inhalācijām vajadzētu izvairīties no uzturēšanās vēsā gaisā, no garām sarunām, dziedāšanas, ēšanas, smēķēšanas.
Imunitāti veicina apelsīna, citrona, greipfrūta, kadžepura, kadiķa, mirtes, timiāna un burkānu sēklu ēteriskās eļļas. Var pagatavot arī ēterisko eļļu maisījumu.
Piemēram:
- timiāns – 3 pilieni;
- burkānu sēklas – 2 pilieni;
- citrons – 1 piliens;
- greipfrūts – 1 piliens.
Šo maisījumu pievieno vannai (iepriekš izšķīdinot emulgatorā) vai masāžas eļļai (10 līdz 20 pilienus uz 100 ml bāzes eļļas), ar kuru no rīta vai vakarā ieeļļo un pamasē kāju pēdas. Tas neprasa daudz laika, bet dod labus rezultātus. Svarīgi zināt, ka dabīgā augu eļļa vislabāk iesūcas mitrā ādā.
Smaržīgā pašpalīdzība – aromterapija
Žurnāls TAKA, maijs 2017/5, Dagnija Millere-Balandīna
Ir brīži, kad pārdzīvojumi un pārmaiņas birst kā no pārpilnības raga – un ne vienmēr mūsu emociju pasaule spēj to visu pilnvērtīgi “sagremot”. Kaut kas paliek neatrisināts, neizrunāts, neizdzīvots, rezultātā veidojot apspiestas emocijas, kas laiku pa laikam izsit mūsu fizisko, emocionālo un garīgo pašsajūtu no līdzsvara. Lai šie procesi netransformētos fiziskajos simptomos, ir vērtīgi atrast sev visatbilstošāko terapiju, metodi jeb ceļu, kā palīdzēt. Viens no dabiskākajiem veidiem ir aromterapija. Kā no augiem iegūtās aromātiskās esences spēj dziedināt un līdzsvarot cilvēka fizisko un ēterisko ķermeni, sarunā stāsta aromterapeite INGA NEMŠE.
– Vai jūsu interešu lokā vienmēr ir bijusi daba?
– Bērnībā biju ļoti kautrīga un apzinīga – labi mācījos, dejoju tautas dejas, dziedāju korī un ansamblī. Tā kā mana ģimene vairākas reizes mainīja dzīvesvietu un pēc dabas esmu diezgan noslēgta, īstu draugu man bija maz. Vasaras pārsvarā pavadīju Smiltenē pie vecvecākiem. Māja atradās mazliet nostāk no pilsētas centra, tāpēc arī tur neizdevās iegūt draugus. Tomēr šādai vientulībai bija arī savas pozitīvās puses – izlasīju daudz grāmatu un no vecvecākiem, mammas māsas iemācījos dažādas praktiskas lietas, piemēram, šūšanu, adīšanu, ārstniecības augu vākšanu, sēņošanu, makšķerēšanu. Kopā ar brāli devāmies ekspedīcijās gar vietējo upīti, izpētot tuvējo apkārtni. Biju dabas bērns ar savu fantāziju pasauli. Šodien, atskatoties pagātnē, saprotu, ka vienotība ar dabu un cieņa pret to – kokiem, puķēm un citām dzīvajām radībām – man dabiskā veidā nākusi līdzi jau kopš bērnības. Vienmēr esmu mitusi ārpus pilsētas centra – kur svaigāks gaiss un vairāk zaļuma. Arī grūtos brīžos vislabākais palīgs ir tieši daba – mežs, pļava un jūra kā enerģijas un spēka avoti. Man patīk sajust zemi, tāpēc mājās vienmēr audzēju istabas augus. Vasarās, kad nokļūstu līdz lauku pļavām, noteikti vācu ārstniecības augus, tāpēc nemaz nepārsteidz, ka esmu nonākusi līdz aromterapijai, kas būtībā ir augu spēka izmantošana dziednieciskos nolūkos.
– Kad biju maza, pārcietu vairākas operācijas, mēdzu slimot ar bronhītiem un pneimonijām. Diezgan agri apprecējos, 23 gadu vecumā piedzima pirmais dēls, pēc diviem gadiem – otrais. Kā jau tas dzīvē notiek, arī bērni slimoja. Biju ļoti jauna, stresa pārņemta māmiņa, nebija arī īsti kam prasīt padomu. Abi ar vīru bijām jauni un nereti rīkojāmies emociju vadīti. Man nāca virsū depresija, sākās arī alerģiskais dermatīts, bet spēcīgas zāles lietot negribēju. Meklējot alternatīvas dziedniecības metodes, nokļuvu līdz adatu terapijai – tā iedarbojās apbrīnojami labi. Tolaik dažādu izmeklējumu rezultātā noskaidroju arī alerģijas cēloņus. Patiešām prieks, ka man izdevās sastapt tik gudrus ārstus, kuri ieteica mainīt uztura paradumus, nevis izrakstīja arvien jaunas ziedes, kas ļauj cīnīties ar sekām, nevis izārstēt slimības cēloni. Paldies arī manas ģimenes sievietēm, no kurām bērnībā iemācījos ārstēties ne tikai ar zālēm, bet arī ar tautas metodēm – zāļu tējām, medu, sinepju pulvera kāju vanniņām...
Ļoti apzināti uz veselīga dzīvesveida takas nostājos lielās krīzes rezultātā. 2009. gadā struktūrvienību reorganizācijas rezultātā mana darba karjera pašvaldībā strauji aprāvās, tāpēc kādu brīdi jutos kā no laivas izmesta. Arī privātajā dzīvē tajā laikā bija dažādi satricinājumi, kurus vajadzēja pārvarēt. Tā nu nācās domāt, kā tikt galā ar iekšējo krīzi. Sāku apgūt veselīga dzīvesveida pamatprincipus, apmeklēju dažādas lekcijas un nodarbības, lai izzinātu sevi un iemācītos dzīvot harmoniskāk. Pievērsos arī aromterapijai un iemācījos gatavot kosmētiku no dabīgām augu valsts izejvielām, sākotnēji gan tikai savām vajadzībām. Ēterisko eļļu pasaule mani aizrāva ar savu dziļumu – ar to, ka augu esences ne tikai labi smaržo, bet iedarbojas arī dziednieciski, risinot visai dziļas un samilzušas problēmas.
– Pirms iepazīšanās ar aromterapiju savu karjeru virzījāt citā gultnē?
– Esmu studējusi angļu valodu un uzņēmējdarbības vadību. Daudzus gadus nostrādāju par angļu valodas tulku, pēc tam biju vidēja līmeņa vadītāja pilsētas tūrisma un mārketinga jomā. Apmēram pirms pusotra gada nodibināju savu uzņēmumu SIA “Zvaigžņu pļava”. Augstskolās gūtās zināšanas tagad pielietoju praksē, organizējot uzņēmuma darbību un veidojot sadarbību ar klientiem un sadarbības partneriem. Zināšanas esmu smēlusi gan augstskolās, gan dažādos kursos – daru to joprojām, jo uzskatu, ka dzīvē nemitīgi rodas vajadzība pēc jaunas informācijas. Šobrīd papildinu savas zināšanas arī aromterapijā, tālmācības ceļā apgūstot Lielbritānijas Centre of Excellence veidoto kursu “Aromterapija”. Šo kursu ir akreditējušas tādas starptautiski atzītas organizācijas kā Komplementārās medicīnas asociācija, Starptautiskā NLP un koučinga asociācija un Starptautiskā Holistisko terapeitu apvienība. Protams, konsultēju arī klientus. Pie manis iespējams veikt aromdiagnostikas testu, lai noteiktu sev piemērotākās ēteriskās eļļas, kuras pēc tam iespējams lietot dažādos veidos. No šīm eļļām var pat uzmeistarot personīgās smaržas, tās var pievienot no dabīgām izejvielām gatavotiem krēmiem, arī dabīgu eļļu maisījumiem (piemēram, masāžas eļļām) un vannai. Vēl var izmantot inhalāciju veikšanai vai iepilināt aromalampā, lai radītu īpašu gaisotni mājās vai birojā.
– Kā mūsdienās tiek interpretēta aromterapija un cik nopietni tai ir pievērsušies pētnieki?– Aromterapija ir terapeitiska metode, ar kuras palīdzību ēteriskās eļļas, kas ir dabīgas, no augiem iegūtas aromātiskās esences, tiek izmantotas, lai dziedētu un harmonizētu gan cilvēka fizisko, gan ēterisko ķermeni. Vārds “aromterapija” radies vien pagājušajā gadsimtā, lai gan augi, to sveķi un izvilkumi ir izmantoti dziedniecībā jau kopš seniem laikiem. Augi bija galvenie ārstniecības līdzekļi līdz brīdim, kad 20. gadsimtā savu uzvaras gājienu sāka ķīmiskā rūpniecība un tika izgudroti sintētiskie ārstniecības preparāti. Mūsdienu aromterapijas dibinātājs ir franču ķīmiķis Renē Moriss Gatefoss (René-Maurice Gattefossé) – 1926. gadā, laboratorijā veicot eksperimentus, viņš nejauši apdedzināja roku; aiz sāpēm to ātri iemērca kādā šķīdumā, kas atradās turpat blakus, un bija patiešām pārsteigts, cik ātri kairinājums mazinājās, turklāt roka sadzija jau dažu dienu laikā. Izrādījās, ka šķīdums ir lavandas ēteriskā eļļa. Iedvesmojoties no notikušā, ķīmiķis sāka padziļināti pētīt ēterisko eļļu iedarbību, un tie bija pirmie zinātniskie pētījumi aromterapijas jomā. Viņa iesākto darbu turpināja Žans Valnē (Jean Valnet), kurš 2. pasaules kara laikā izmantoja kumelīšu, krustnagliņu, citrona un timiāna ēteriskās eļļas, lai ārstētu cietušo ievainojumus un gangrēnu.
Nozīmīgus pētījumus par ēterisko eļļu iedarbību uz nervu sistēmu un veselību pagājušajā gadsimtā veica arī bioķīmiķe Margerita Morī. Pateicoties viņai, tika izstrādātas metodes ēterisko eļļu izmantošanai modernajos ādas kopšanas līdzekļos. Viņas vadībā tika atvērtas aromterapijas klīnikas Francijā, Šveicē un Anglijā. Šobrīd arvien vairāk zinātnisko pētījumu pamato ēterisko eļļu efektivitāti, ārstējot dažādas slimības. Ļoti lielu ieguldījumu šajā jomā ir devis Robērs Tiserāns, kura vadītais institūts nodarbojas ar izglītošanu un pētniecību ēterisko eļļu izmantošanas jomā. Viņš ir sarakstījis grāmatu veselības aprūpes profesionāļiem par drošu ēterisko eļļu lietošanu: Essential Oil Safety: A Guide for Health Care Professionals. Tāpat viņš ir viens no Nacionālās Holistiskās aromterapijas asociācijas (NAHA) dibinātājiem 1990. gadā. Šobrīd tā ir vadošā starptautiskā aromterapijas organizācija.
– Vai aromterapija ir dziedniecības metode? Cilvēki no tās gaida brīnumus?– Jā, aromterapija ir dziedniecības metode, kas palīdz sasniegt labus rezultātus, ja cilvēks ir gatavs ar sevi strādāt. Ar ēterisko eļļu palīdzību var noskaidrot slimību cēloņus, bet tas, cik ātrs būs atveseļošanās process, atkarīgs vienīgi no paša cilvēka, no viņa vēlmes mainīties un pašdisciplīnas. Bieži vien papildus ēterisko eļļu lietošanai ir jāmaina arī dzīvesveids, jo ceļā uz veselību visiedarbīgākā ir kompleksā pieeja. Uzturs, dienas režīms, domas – tas viss ietekmē to, vai un kā noritēs atveseļošanās. Ir jāsaprot, ka ēteriskā eļļa nav tabletīte, ar kuru bez mazākās piepūles var tapt vesels vienā rāvienā. Dziedināšanās ar ēterisko eļļu palīdzību ir process vairāku mēnešu un pat gadu garumā.
– Kā ēteriskās eļļas tiek iegūtas un sagatavotas?
– Ēteriskās eļļas no aromātiskajiem augiem iegūst galvenokārt destilācijas procesā. Kā izejvielas var izmantot augu lapas, saknes, zarus, sveķus, augļus, ziedus, koksni, mizas – atkarībā no tā, kurai auga daļai piemīt dziednieciskās īpašības. Ir tādi augi, no kuriem ēterisko eļļu iegūt praktiski nav iespējams, jo aromātiskā esence, ko tie izdala, ir pavisam niecīgā daudzumā. Kad augi ir savākti, tos karsē vai tvaicē ūdenī, rezultātā no tiem atbrīvojas aromātiskā esence tvaika veidā. Esences tvaiks kopā ar ūdens tvaiku tiek savākts caurulē, kas iziet cauri dzesēšanas iekārtai un tiek novadīts nostādināšanas tilpnē, kur – atdziestot – tas atkal pārvēršas par šķidrumu, ko sauc par destilātu jeb hidrolātu. Ēteriskā eļļa parasti ir vieglāka, tāpēc tā sakrājas tilpnes virspusē. Ja ēteriskā eļļa ir smagāka par hidrolātu, tā nostājas tilpnes dibenā. Pēc tam ēterisko eļļu atdala no hidrolāta un sapilda pudelītēs.
– Cik tuvu vai tālu viena no otras atrodas aromterapija un Baha ziedu terapija?
– Es pati Baha ziedu terapiju neesmu mēģinājusi vai apguvusi, bet zinu, ka Baha ziedu esences tiek izgatavotas, nododot ziedu vibrācijas ūdenim ar saules gaismas palīdzību. Toties ēterisko eļļu galvenokārt iegūst destilācijas procesā, augus karsējot, un visa auga dzīvības spēks pēc šī procesa nonāk ēteriskajā eļļā. Dziednieka Tomasa fon Rotenburga vārdiem runājot – destilācijas procesā auga būtne iziet cauri nāvei un augšāmceļas augstākā līmenī. Protams, no katra cilvēka individuāli būs atkarīgs, kuru terapiju viņš izvēlēsies, bet tās abas ir līdzīgas tajā ziņā, ka ļoti labi iedarbojas uz cilvēka ēterisko ķermeni.
– Kādu slimību gadījumā visbiežāk pielieto aromterapiju?– Aromterapiju iespējams pielietot, sastopoties ar jebkuru no slimībām. Pareizāk būtu teikt, ka ar ēterisko eļļu palīdzību iespējams diagnosticēt slimību cēloņus un atjaunot dzīvības enerģijas plūsmu. Ēteriskā eļļa spēj novērst cilvēka ķermenī radušos traucējumus, likvidējot enerģiju nosprostojumus un iedarbojoties gan uz cilvēka fizisko, gan ēterisko ķermeni. Tieši pēc šāda principa darbojas manis gatavotās eļļas čakru sabalansēšanai. Katrai čakrai tiek veidots atbilstošs maisījums, bāzes eļļai pievienojot atbilstošas krāsas frekvencē vibrējošas ēteriskās eļļas. Uzsmērējot eļļu uz ādas konkrētās čakras rajonā vai uz kāju pēdām, tiek panākts vēlamais efekts. Tieši cilvēka ēteriskajā ķermenī sākas visas slimības, un ēteriskā eļļa, ja to savlaicīgi pielieto, spēj novērst attiecīgās slimības izpausmes fiziskajā ķermenī.
– Ņemot vērā, ka ēterisko eļļu buķeti piedzīvojam ar ožas palīdzību, secinu, ka tās visai spēcīgi ietekmē arī smadzeņu darbību...– Pasmaržojot kādu aromātu, mikroskopiskas smaržu molekulas virzās cauri ožas kanāliem uz smadzenēm. Augšējās deguna ejas gļotādā atrodas 50 miljoni ožas receptoru, kas spēj uztvert aromātisku vielu pat ļoti niecīgā koncentrācijā. Kad ieelpoto smaržu molekulu daudzums ir sasniedzis noteiktu koncentrāciju, deguna gļotāda – līdzīgi elektriskam impulsam – nodod informāciju dažādām smadzeņu daļām, tai skaitā talāmam, kas veic hipofīzes vadību un ietekmē cilvēka hormonālās sistēmas darbību. Tāpat šī informācija tiek nodota smadzeņu limbiskajai daivai – cilvēka emociju kontroles centram. Ja uztvertā smarža saistās ar kādām atmiņām vai emocijām cilvēka dzīvē, tad reiz piedzīvotās izjūtas no jauna uzaust un kļūst ļoti spēcīgas. Tādā veidā ar smaržas palīdzību iespējams atdzīvināt gan patīkamas, gan sāpīgas atmiņas.
– Kā izvēlēties tieši sev un noteiktajai situācijai atbilstošākās eļļas?– Ideālā variantā cilvēks atnāk uz aromdiagnostikas testu un nosaka sev piemērotākās ēteriskās eļļas. Testa laikā darbojas zemapziņa, kas parāda, kādā veidā sagrupēt ēterisko eļļu pudelītes – kuras ļoti patīk, pret kurām ir vienaldzība un kuras varbūt pat izraisa pretīguma sajūtu. Pēc tam no tīkamo ēterisko eļļu grupas tiek atlasītas 5 līdz 6 vispatīkamākās. Ar tām nākamo mēnešu laikā vēlams strādāt. Viens no veidiem, kā izmantot diagnosticētās ēteriskās eļļās ikdienā, ir – lietojot personīgās smaržas, kas izgatavotas no izvēlētajām ēteriskajām eļļām. Vēlams ņemt vērā, ka, nākot uz aromdiagnostikas testu, nav ieteicams lietot smaržas un spēcīgi smaržojošus kosmētikas līdzekļus. Iesnu gadījumā tests nedos precīzu rezultātu. Tāpat tests nav ieteicams grūtniecēm un bērniem līdz 16 gadu vecumam.
– Ieminējāties par personīgo smaržu izgatavošanu. Vai tas tiešām ir iespējams?
– Protams! Tās būs unikālas smaržas no dabīgām izejvielām, kuras jauki smaržos un vienlaikus iedarbosies arī dziednieciski. Sievietēm īpaši piemēroti ir ziedu aromāti – ģerānijas, rozes, palmarozes, fragonijas, ilang-ilang, bet vīrieši savu kompozīciju labprāt veido, izmantojot sandalkoku, ciedru, arī garšaugu aromātus – krustnagliņas, muskatriekstu, melnos un rozā piparus, arī ozolu sūnu absolūtu, kas ir zemo toņu aromāts. No svaigajiem toņiem noderēs apelsīna, citrona, laima, bergamotes vai greipfrūta ēteriskās eļļas.
– Kā ar veikalā nopērkamajām smaržām – cik tās ir vērtīgas?– Tās ir ķīmiski radītu vielu kokteilis. Daudzas no šīm vielām ir veselībai kaitīgas, bieži vien pat neirotoksiskas vai kancerogēnas. Tās bloķē enerģijas cirkulāciju organismā un var būt cēlonis dažādām saslimšanām. Jā, tās, ļoti iespējams, jauki smaržo, bet vienlaikus var radīt lielas problēmas. Smaržu sastāvā esošās ķīmiskās vielas var izraisīt galvassāpes, dzirdes un redzes problēmas, izjaukt hormonālo līdzsvaru, maz pamazām izraisot arī psihoemocionālos traucējumus. Tas attiecas arī uz sintētiskajiem aromātiem, kas mūsdienās tiek plaši izmantoti gan telpu un autosalonu atsvaidzināšanai, gan aromātiskajās svecēs. Tos parasti ražo no minerāleļļu derivātiem, un šādu mākslīgi radītu vielu pārstrādāšana vielmaiņas procesā organismam rada lieku slodzi.
– Kas norāda uz to, ka aromterapija patiešām iedarbojas?– Ēteriskās eļļas iedarbojas ļoti ātri. Ja ir kādas problēmas, piemēram, galvassāpes, tad pēc atbilstošas ēteriskās eļļas lietošanas tās pazudīs. Jāteic gan, ka katram tās varētu būt atšķirīgas ēteriskās eļļas. Piemēram, man galvassāpju gadījumā vislabāk palīdz piparmētras, kādam citam labāk līdzēs lavandas vai ģerānijas ēteriskā eļļa. Tomēr jābūt gataviem, ka eļļas smarža var izsaukt arī nepatīkamas reakcijas – arī tā būs zīme, ka iedarbība stājas spēkā. Kā jau iepriekš minēju, smarža var uzjundīt gan patīkamas, gan sāpīgas atmiņas, līdz ar to var gadīties, ka aromterapijas procesā būs arī jāraud, lai atbrīvotos no kādām emocionālām traumām.
– Kādiem kritērijiem būtu jāpievērš uzmanība, nosakot eļļas kvalitāti?– Latvijā ēteriskās eļļas šobrīd var nopirkt ļoti daudz kur, bet to kvalitāte ir atkarīga no ražotāja. Pircējam pašam jāizvērtē, kur un par kādu cenu viņš preci iegādājas. Ja pārdošanā izliktajām ēteriskajām eļļām visām ir vienāda vai aizdomīgi zema cena, tad, visticamāk, tās nebūs īsti kvalitatīvas. Uz iepakojuma noteikti vajadzētu būt norādītai izcelsmes valstij un derīguma termiņam. Lai pārbaudītu preces vērtīgumu un dabīgumu, jāņem talkā papīrs un ēteriskā eļļa uz tā jāuzpilina. Ja pēc izžūšanas nekas nav redzams, tad tā ir dabīga ēteriskā eļļa Bet, ja eļļai ir pievienots kāds piejaukums, paliks taukains traips. Pavisam slikti, ja tā ir sintētiskā eļļa, kas organismam var nodarīt arī ļaunu.
– Vai, piekopjot aromterapiju, novērojamas arī alerģijas? Kāpēc ķermenis šādā veidā protestē?
– Jā, ir gadījumi, kad alerģija var rasties arī no ēteriskajām eļļām, jo katrs cilvēks tomēr ir neatkārtojams – ikviens gadījums ir unikāls. Tāpēc iesaku – ja pirms ēteriskās eļļas lietošanas ir vēlme pārliecināties, vai pret šo konkrēto eļļu nav alerģija, tā jāuzsmērē elkoņa iekšpusē (ieteicams 1 pilienu ēteriskās eļļas pirms tam iepilināt 1 tējkarotē bāzes eļļas, piemēram, saldo mandeļu, dabīgā džodžobas vai aprikožu kauliņu eļļā). Ja 24 stundu laikā nerodas apsārtums vai kairinājums, tad šo ēterisko eļļu droši var lietot! Reizēm gan alerģiska reakcija norāda arī uz kādu interesantu faktu. Kā zinām, viena no mūsdienu problēmām ir pārmērīga ķīmisko produktu lietošana. Rūpnieciski ražotā kosmētika satur dažādas veselībai kaitīgas vielas. Piemēram, ja cilvēks ir daudz lietojis krēmus, kas satur dažādas ķīmiski sintezētas vielas, tad organisms mēdz būt tā piesātināts ar ķīmiju, ka negrib vairs ņemt pretī neko dabisku. Beigu beigās – uzsākot aromterapiju – paiet zināms laiks, kamēr organisms no šī piesārņojuma attīrās, un tas var notikt arī alerģisku reakciju veidā, piemēram, uz sejas parādoties izsitumiem.
– Kādi drošības pasākumi jāievēro, lietojot ēteriskās eļļas?– It visā jāievēro mērenība – tas attiecas arī uz ēteriskajām eļļām. Piemēram, krustnagliņu vai citronzāles ēteriskās eļļas ir visnotaļ kairinošas, tāpēc tās jālieto ļoti piesardzīgi. Jebkādu smaržu lietošana pārāk lielās devās var izraisīt nervu sistēmas traucējumus, tāpēc labāk lietot mazāku devu, bet tiešām kvalitatīvu produktu. Nevajadzētu arī pārspīlēt ar lietošanas ilgumu. Piemēram, aromalampu ar tajā iepilinātām ēteriskajām eļļām ieteicams lietot aptuveni pusstundu, nevis vairākas stundas pēc kārtas. Kā arī – tīru ēterisko eļļu uz ādas smērēt nebūtu vēlams, jo tā ir ļoti koncentrēta esence: viens piliens ēteriskās eļļas līdzvērtīgs gandrīz 2 saujām kaltētas attiecīgā auga drogas.
Grūtniecēm un zīdītājām ēterisko eļļu lietošanā jābūt vēl jo vairāk piesardzīgām, jo viņu āda un organisms šajā laikā ir īpaši jutīgs. Pirmajos trīs grūtniecības mēnešos jāuzmanās visvairāk, un, ja līdz tam ēteriskās eļļas nav lietotas, tad grūtniecības laikā vajadzētu turpināt iztikt bez eksperimentiem. Ja tomēr kāda ēteriskā eļļa tiek lietota, tad vēlams to ņemt ļoti mazās devās, atšķaidot dabīgā bāzes eļļā. Grūtniecēm un zīdītājām nav ieteicams lietot krustnagliņu, rozmarīna, salvijas, muskatsalvijas, kampara, vērmeles, tūjas un izopa ēteriskās eļļas. Ja viss ir labi un sieviete ir praktizējusi aromterapiju jau pirms grūtniecības iestāšanās, ēteriskās eļļas var mēģināt lietot – ķermeņa eļļās, pretstriju maisījumos, arī dzemdību laikā – lai process noritētu harmoniskāk. Bet jebkurā gadījumā – pirms ēterisko eļļu lietošanas ieteicams konsultēties ar aromterapeitu.
– Jūs izgatavojat arī dabīgo kosmētiku. Vai aromkosmetoloģiskie preparāti var palīdzēt arī pie ādas problēmām?– Līdz savas kosmētikas gatavošanai nonācu pamazām. Dažādas alerģijas man bija jau bērnībā un jaunībā. Kad biju gaidībās, āda kļuva īpaši jutīga. Kosmētikas līdzekļu izvēle tolaik nebija pārāk liela, un no visu pieejamo krēmu klāsta man derēja vienīgi pašmāju “Dzintara” ražojumi. Reizēm, kad alerģija saasinājās, mēdzu kā sejas kopšanas līdzekli lietot parastu augu eļļu. Tagad jau pati gatavoju individualizētus kosmētikas produktus un smaržas, kā arī dziednieciskus produktus, tajā skaitā eļļas čakru sabalansēšanai no dabīgām, pamatā – augu valsts izejvielām. Šiem produktiem pievienoju arī ēteriskās eļļas. To tiešām varētu nosaukt par aromkosmetoloģiju, jo ar ēterisko eļļu un hidrolātu palīdzību var panākt lieliskus rezultātus arī problemātiskas ādas gadījumā. Pēc pasūtījuma esmu gatavojusi ziedes un eļļu maisījumus psoriāzes problēmu mazināšanai. Kāda mana kliente ir iecienījusi viņai īpaši gatavotu krēmu ar kliņģerītes ekstraktu un sausziedes ēterisko eļļu, kas ziemā lieliski palīdz kuperozai sejas ādai. Viņa bija ļoti apmierināta arī ar sausziedes hidrolātu, ko ieteicu lietot vasaras sezonā, lai nomierinātu pēc sauļošanās sakairināto ādu.
Ingas Nemšes dzīves mākslas atziņas
- Katrai fiziskai slimībai ir kāds dziļāks cēlonis, nereti tāds, kas nav acīmredzams, piemēram, zemapziņā ieslēgtas emocijas – dusmas, bailes, aizvainojums, ko cilvēks stiepis uz saviem pleciem jau gadiem ilgi. Arī tad, ja indivīds ir pārguris ikdienas darbu steigā un vairs neatliek laika pabarot savu dvēseli, slimība uz īsāku vai ilgāku laiku mēdz cilvēku nolikt pie vietas. Savukārt bērni līdz 14 gadu vecumam slimo dēļ vecāku neatrisinātajām problēmām.
- Lai saglabātu veselību, svarīgi atrast sevī mieru un harmoniju, atbrīvojoties no aizvainojumiem un dusmām. Man šķiet noderīgas dažādas garīgās prakses, kuru laikā notiek darbs ar savu zemapziņu un problēmu risināšana. Ļoti iedarbīga metode ir ģimenes sistēmiskie sakārtojumi pēc Helingera metodes. Savulaik ieguvu atbildes uz daudziem jautājumiem, apgūstot šamanisma praksi. Un joprojām nodarbojos ar jogu. Mantras izmantoju kā lielisku instrumentu sevis harmonizēšanai ar skaņas palīdzību. Apmeklēju arī dziednieka Tomasa fon Rotenburga vadītās nodarbības, kuru laikā notiek intensīva dziedināšanās ar Zodiaka būtņu palīdzīu – ļoti nopietns darbs dvēseles līmenī.
- Manuprāt, ir ļoti būtiski iepatikties pašai sev un iemīlēt sevi tā – pa īstam. Nevis tādā veidā, lai sevi nemitīgi lutinātu, apēdot kaut ko garšīgu, bet gan – lai spētu ar prieku un mīlestību paskatīties uz sevi spogulī. Man ilgi bija ar sevi jāstrādā, lai iemācītos būt mierā ar savu izskatu. Kad sāku strādāt ar savu dvēseli, izprast Visuma likumsakarības un atlaist vecās problēmas, tad atguvu arī pašapziņu.
- Pēdējos septiņus gadus lietoju pārsvarā tikai pašas gatavoto kosmētiku un parfimērijas līdzekļus. Apzinos, ka viss, kas tiek uzsmērēts vai uzpūsts uz ādas, jau pēc brīža nonāk asinsrites sistēmā. Un, ja ikdienā lietojamo kosmētikas līdzekļu sastāvā ir parabēni, minerāleļļas, silikonvielas un citas veselībai kaitīgas sintētiskas vielas, tad no fiziskajām problēmām neizbēgt. Iesaku ikvienam palasīt mājās esošo kosmētikas produktu sastāvu. Ja vien tie nav ekoprodukti, tad ir liela iespējamība, ka ikdienā virsū smērējam jauki smaržojošus naftas produktus, kas iepakoti skaistā trauciņā.
- Sāciet kaut ko darīt sevis labā jau šodien, jo viss ir katra paša rokās! Ir pierādīts, ka visas cilvēka šūnas nomainās 7 gadu laikā. Tas nozīmē, ka šodienas ieguldījums pēc laika kļūs redzams realitātē.
Augu hidrolāti sejas ādas kopšanai
Auga hidrolātu (ziedūdeni) iegūst kā blakusproduktu auga ēteriskās eļļas destilācijas procesā. Šajā procesā caur augiem plūst karsts tvaiks, kurš paņem līdzi ēteriskās eļļas un citus auga ķīmiskos savienojumus, kas ir vieglāki nekā ūdens. Tvaikam kondensējoties, rodas hidrolāts. Tas satur ēterisko eļļu nelielās devās, kā arī vērtīgas miecvielas un minerālvielas (mikroelementus), kas izšķīdušas destilētajā ūdenī. Hidrolāta iedarbība nav identiska ēteriskās eļļas iedarbībai, jo hidrolāts satur ūdenī šķīstošus elementus, kuri nav attiecīgā auga ēteriskajā eļļā. Hidrolātu nav iespējams saražot mākslīgi (radīt sintētisko hidrolātu).
Hidrolātu pielietojums ir ļoti plašs. Tos var
izmantot ne tikai dziedniecībā, bet arī kā tonikus sejas ādas pH līmeņa
sabalansēšanai un/vai lietot ūdens vietā gatavojot savus kosmētikas līdzekļus.
Hidrolāts ir lietošanai gatavs sejas ūdens. Lai ādu atsvaidzinātu vai atvēsinātu, lai noņemtu kosmētikas atliekas un netīrumus, ar hidrolātā samērcētu vates tamponu notīra seju un kaklu. Arī pēc skūšanās ādu var apsmidzināt ar kādu hidrolātu. Tā kā hidrolāts nesatur alkoholu, tas ādu nesausina. Gluži pretēji - tas ādu mitrina un piegādā tai minerālvielas, pie tam momentā sabalansējot ādas pH līmeni (pēc sejas nomazgāšanas ar ūdeni paiet vismaz 30 minūtes, līdz āda atgūst savu dabīgo pH līmeni un atkal ir pasargāta no apkārtējās vides nelabvēlīgās ietekmes).
Hidrolāti ir īpaši ieteicami problemātiskas ādas stāvokļa uzlabošanai. Tos regulāri lietojot, iespējams panākt ievērojamus uzlabojumus. Šajā rakstā sniegta informācija par tiem hidrolātiem, kuri ir īpaši piemēroti vasaras sezonai.
LAVANDAS (Lavandula Vera vai Angustifolium) HIDROLĀTS
Lavandas hidrolātu ādas kopšanā lieto
kā attīrošu un savelkošu līdzekli – tas teicami tonizē jebkāda tipa ādu.
Hidrolāts veicina ādas atjaunošanos, palīdzot cīnīties pret grumbām un
nelieliem ādas defektiem, kā arī rētām. Hidrolāts nomierina ādu pēc sauļošanās,
mazina ādas apsārtumu un niezi pēc kukaiņu kodumiem.
Lavandas hidrolātu ieteicams lietot
taukainas galvas ādas nomierināšanai. Šis hidrolāts ieteicams arī problemātiskas ādas īpašniekiem (kuperozai ādai, aknei, ekzēmai, psoriāzei). Lavandas hidrolāts ir īpaši piemērots
zīdaiņiem un maziem bērniem kā ādas kopšanas līdzeklis.
ITĀLIJAS SALMENES (Immortelle, Helichrysum Italicum) HIDROLĀTS
Itālijas salmenes hidrolātam piemīt saldens vasarīgs, siena pļavas aromāts. Tas veicina šūnu atjaunošanos, tādēļ to ir labi lietot vasarā sauļošanās un pēcsauļošanās līdzekļos vai vienkārši kā toniku, ādas apsmidzināšanai pēc sauļošanās. Salmenes hidrolāts darbojas kā pretiekaisumu līdzeklis, mazina ādas apsārtumu, ir īpaši piemērots jutīgai, kuperozai, kā arī problemātiskai ādai (alerģijas, ekzēmas, psoriāzes, aknes gadījumā).
Salmenes hidrolāts labi palīdz ārējo
un iekšējo asinsizplūdumu (hematomu) gadījumā: pēc traumām, operācijām, zobu
raušanas, lūzumu un sastiepumu gadījumos, tas aktivizē limfātisko un asinsrites
sistēmu.
VERBĒNAS (Lippia Citriodora) HIDROLĀTS
Verbēnas aromāts
ir atsvaidzinošs, tā smaržo pēc zaļumiem un citrusiem. Verbēnas hidrolāts uzlabo ādas
struktūru. Tas ir piemērots smalkai un jutīgai, kā arī jaukta tipa ādai, jo
iedarbojas nomierinoši. Tas labi palīdz ādas iekaisumu un psoriāzes gadījumos.
Hidrolātu var izmantot arī kā pretcelulīta līdzekli.
Kā pasargāt ādu no saules staru kaitīgās ietekmes ar dabīgiem līdzekļiem
Ir zināms, ka cilvēka organisms veselībai tik svarīgo D3 vitamīnu vislabāk spēj radīt, ja cilvēks aptuveni 20 minūtes dienā uzturas saules staros. Savukārt pārmērīgs saules daudzums ādai var kaitēt. Vienā no pētījumiem, kurā tikai analizēta UVA un UVB ietekme uz šūnu DNA, pētnieki secināja, ka UVA starojums izraisa daudz vairāk mutāciju ādas šūnās, nekā domāts iepriekš. Turklāt UVA izraisītie šūnu bojājumi atrodas daudz dziļākos ādas slāņos nekā UVB radītie. Tieši UVA stari rada grumbiņas, un to ietekmē samazinās dabiskā kolagēna sintēze ādā - tā kļūst mazāk elastīga. Tādēļ ieteicams izvēlēties krēmu, kas efektīvi pasargā no UVA un UVB stariem un satur antioksidantus, kas mazina saules nodarīto kaitējumu ādai.
Uz sauļošanās aizsargkrēma norādītais SPF (Sun Protection Factor) jeb saules aizsardzības faktors ir mērvienība, kas raksturo saules staru filtru spēju pasargāt ādu no ultravioletajiem UVB stariem. SPF norāda, cik ilgu laiku cilvēks var pavadīt saulē negūstot apdegumu. Ja bez aizsardzības krēma āda kļūst apsārtusi pēc 12 minūtēm, tad ar SPF 10 krēmu šis laiks pagarinās līdz 120 minūtēm (12x10).
Diemžēl
lielākā daļa veikalos pieejamo sauļošanās kosmētikas produktu pilnīgu aizsardzību
nenodrošina. Uz sintētiskajiem krēmiem rakstītais SPF raksturo tikai bloķēto
UVB staru daudzumu, bet neko nepasaka par UVA aizsardzību. Nav arī nozīmes
meklēt krēmu ar maksimāli lielu SPF faktoru, jo bloķēto staru daudzums būtiski
neatšķiras:
SPF 10 | - 90,0% |
SPF 20 | - 95,0% |
SPF 30 | - 96,7% |
SPF 60 | - 98,3% |
Kā
tad sevi pasargāt no saules kaitīgās ietekmes? Var izvēlēties no dabīgām
izejvielām gatavotus kosmētikas produktus, kas satur dabīgus saules
aizsargfiltrus, piemēram, minerālu pulverus: titāna dioksīdu vai cinka oksīdu (Titanium Dioxide, Zinc Oxide), kas darbojas
pēc spoguļa principa – atstaro saules starus. Ja minerālu pulveri pievieno dabīgam
sauļošanās aizsargkrēmam, tiek panākta aizsardzība gan no UVA, gan UVB stariem.
Šāds aizsargkrēms ir piemērots arī bērniem un cilvēkiem ar jutīgu ādu.
Arī dažiem augu sviestiem un eļļām piemīt dabīgs saules aizsargfiltrs un līdz ar to spēja mazināt saules staru kaitīgo ietekmi. Tāda ir kokosa eļļa, avokado eļļa, argāna eļļa, džodžobas eļļa, olīveļļa, saldo mandeļu eļļa, makadāmijas riekstu eļļa, sezama sēklu eļļa, rīsu kliju eļļa, kaņepju sēklu eļļa, basijas sviests, kakao sviests, mango sviests. Vislielākais aizsargfaktors piemīt kviešu asnu eļļai, aveņu sēkliņu eļļai un karandžas eļļai. Protams tādā veidā darbojas tikai dabīgas nerafinētas augu eļļas un sviesti, kas vienlaikus ādu gan mitrina, gan baro, vienlaikus mazinot brīvo radikāļu kaitīgo ietekmi.
Lai panāktu pēc iespējas labāku aizsardzību, dabīgajā sauļošanās aizsargkrēmā ieteicams kombinēt dažādas augu eļļas un sviestus un pievienot arī kādu no minētajiem minerālu pulveriem. Dabīgu sauļošanās aizsargkrēmu vari pagatavot pats vai arī iegādāties to www.aromaessence.lv/veikals/.
Izmantotie avoti:
http://www.vesels.lv/raksti-par-veselibu/esi-vesels/saules-staru-labirintos.html
http://livingprettynaturally.com/natural-oil-sunscreens-what-you-need-to-know/
https://foodinloveout.com/2014/06/06/natural-sunscreen/
https://draxe.com/75-of-sunscreens-are-toxic-what-to-do-instead/
Dabīgas receptes skaistumam un organisma attīrīšanai no aromterapeites Ingas Nemšes
Dagnija Millere-Balandīna, Veselam.lv
http://veselam.la.lv/2017/04/24/dabigas-receptes-skaistumam-un-organisma-attirisanai-no-aromterapeites-ingas-nemses/
Receptes sejas ādas attīrīšanai
Pavasarī līdzās brīvības sajūtai gaisā, sirdī un ķermenī mēdz būt arī pazemināta enerģija. Kā to atgūt? Reizēm nepieciešams pavisam maz – tikai gādīgas rūpes par sevi – lai sejā atplauktu dzīvesprieks un organisms “pārkārtotos” un atjaunotu savus resursus, kas viņā noteikti mīt!
Aromterapeite un dabīgās kosmētikas izgatavotāja Inga Nemše dalās ar dažām vienkāršām, taču ļoti efektīvām receptēm – skaistumam, enerģijas atjaunošanai un ķermeņa attīrīšanai – gan fiziski, gan enerģētiski.
Mālu maska
Ir ļoti vērtīgi ik pa laikam sejas ādu attīrīt ar mālu masku. Sausai sejas ādai labāk derēs baltie māli, bet taukainai, kombinētai vai problemātiskai ādai – zaļie māli. Zaļo mālu maska ļoti labi palīdz aknes gadījumā. Ēdamkaroti mālu pulvera sajauc ar avota ūdeni vai hidrolātu (ziedūdeni) tā, lai veidotos skābam krējumam līdzīga konsistence. Šim maisījumam var piepilināt divus līdz trīs pilienus ēteriskās eļļas, piemēram, tējas koka, lavandas vai ģerānijas, var pievienot arī nedaudz bāzes eļļas, piemēram, pustējkaroti smiltsērkšķa vai džodžobas eļļas. Iegūto maisījumu klāj uz sejas ādas, izņemot acu zonu un lūpas. Pēc 15 minūtēm seju noskalo ar remdenu ūdeni. Procedūras noslēgumā sejas ādu vēlams notīrīt ar kādu hidrolātu, lai sabalansētu ādas pH līmeni.
Auzu skrubis
Sastāvdaļas:
1 ēdamkarote auzu pārslu
1 ēdamkarote mandeļu
1 ēdamkarote kaltētu apelsīnu miziņu (vēlams – bioloģiski audzētu apelsīnu)
Pagatavošana:
Sastāvdaļas (katru atsevišķi) maļ kafijas dzirnaviņās, līdz iegūst
pulverveida konsistenci. Visas samaltās sastāvdaļas sajauc un iegūto
maisījumu izmanto sejas ādas attīrīšanai. Pagatavotā pulvera pietiks
vairākām reizēm.
Apļveida kustībām ar skrubja palīdzību attīra samitrinātu sejas ādu.
Pirms lietošanas konkrētajai reizei paredzēto skrubja pulveri var
sajaukt ar nedaudz piena – tad skrubis labāk klāsies. Pēc noskrubēšanas
sejas ādu noskalo ar vēsu ūdeni.
Kokosa eļļas maska matiem
Matu augšanu un atjaunošanos veicina kokosa eļļa. To var iesmērēt galvas ādā, vienlaikus veicot arī galvas masāžu. Tad uzliek dušas cepurīti un aptin galvu ar dvieli. Ar šādu matu masku var pastaigāt vairākas stundas (vai pat iesmērēt eļļu matos uz nakti). Pēc tam matus izmazgā ar šampūnu.
Palīdzēsim organismam izvadīt toksīnus
Lai attīrītu organismu, katru vakaru pirms gulētiešanas iesaku lietot (ko daru arī pati) pa pustējkarotei trifalas pulvera, tam uzdzerot pēc iespējas karstāku ūdeni. Šis pulverītis sastāv no trīs ājurvēdiskiem augļiem, un ir pat teiciens: “Kas lieto trifalu, dzīvo simts gadus”. Dažiem gan šis pulverītis var šķist pārāk rūgts. No savas pieredzes iesaku arī skudrukoka mizas pulveri, kas veiksmīgi uzveic sēnītes un vīrusus. No Latvijas produktiem lielisks pavasara attīrīšanās kūres līdzeklis ir bērzu sulas.
Kā atjaunot enerģijas krājumus?
Inga Nemše spēkus gūst, dodoties pie dabas: “Ikdienā tā ir pastaiga ar suni tuvējā mežā, brīvdienās – rosīšanās laukos. Ja ir pamatīgs spēku izsīkums, tad palīdz vanna ar Himalaju sāls un ēterisko eļļu piedevu, reizēm noder mantru klausīšanās (iesaku Deva Premal un Miten iedziedātās mantras – tās ir ļoti skaistas), kā arī mandalu krāsošana”. Katrs cilvēks var atrast sev piemērotāko tīkamo nodarbi, kas palīdz atgūt spēkus, ir tikai jāieklausās savā sirdī un jāvadās pēc iekšējās balss.
Augu hidrolāti skaistumam un veselībai
Vai zini, kas ir HIDROLĀTS? Auga hidrolātu (ziedūdeni) iegūst kā blakusproduktu auga ēteriskās eļļas destilācijas procesā. Tas satur ēterisko eļļu nelielās devās, kā arī vērtīgas miecvielas un minerālvielas (mikroelementus). Hidrolāta iedarbība nav identiska ēteriskās eļļas iedarbībai, jo hidrolāts satur ūdenī šķīstošus elementus, kuri nav attiecīgā auga ēteriskajā eļļā. Hidrolātu nav iespējams saražot mākslīgi (radīt sintētisko hidrolātu).
Auga hidrolāts ir piesātināts ar auga enerģētiku un mīlestību – tas ir auga smalkā un ēteriskā ķermeņa ūdens. Jau senie ēģiptieši un romieši zināja, ka hidrolātiem piemīt dziedinošs spēks, un tie iedarbojas ne tikai fiziskajā līmenī, bet arī psihoemeocionālajā un enerģētiskajā līmenī. Tā kā cilvēka ķermenis sastāv no apmēram 70% ūdens, tas īpaši labi uztver auga smalkā ķermeņa vēstījumu.
HIDROLĀTI IR AROMTERAPIJAS HOMEOPĀTISKĀ VERSIJA – tie dziedina lēnāk un maigāk nekā ēteriskās eļļas. Bioloģiskas izcelsmes hidrolātus var lietot arī iekšķīgi (pirms tam nepieciešama aromterapeita konsultācija), lai harmonizētu organisma funkcijas un dziedinātu dažādas slimības. Tā kā hidrolāti satur organiskās skābes, tiem piemīt izteikta pretiekaisumu iedarbība.
Hidrolātu pielietojums ir ļoti plašs. Tos var izmantot ne tikai dziedniecībā, bet arī kā tonikus sejas ādas pH līmeņa sabalansēšanai un/vai lietot ūdens vietā gatavojot savus kosmētikas līdzekļus. Hidrolātus mēdz lietot kā telpu aromatizētājus (ielejot pudelītē ar smidzinātāju), kā arī pārtikā: pie ēdieniem, mērcēm, salātiem, dzērieniem.
Tā kā hidrolāti ir “maigāki” nekā ēteriskās eļļas, tos ļoti labi var izmantot bērniem, veciem cilvēkiem un mājdzīvniekiem paredzētos produktos.
Ja vēlies saņemt plašāku aprakstu par pieejamajiem Latvijā un dienvidu zemēs destilētajiem hidrolātiem un to pielietojumu, tos pasmaržot un iegādāties, zvani aromterapeitei Ingai 2928 7654 vai raksti uz [email protected]!
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.